TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Procedury administracyjne - Decyzje administracyjne

Tematyka

Formalności przy budowie studni – niezbędne informacje

Wykonanie studni głębinowej nie wymaga ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Ale inwestycja ta może wymagać uzyskania pozwolenia wodnoprawnego lub sporządzenia projektu robót geologicznych. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy jest to konieczne.

Porada ekspertaOchrona wody
18.04.2024

Odmowa przyłączenia do sieci kanalizacyjnej

Pytanie: Mam pytanie dotyczące problemu, który pojawił się w mojej firmie związany ze ściekami przemysłowymi. Są one produkowane w przedsiębiorstwie, ale miejscowy Zakład Wodociągów i Kanalizacji odmówił zgody na wprowadzenie ich do systemu kanalizacyjnego. Jakie kroki możemy podjąć w tej sytuacji?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
14.11.2023

Zezwolenie na przetwarzanie i zbieranie odpadów - poradnik

Działalność związana z przetwarzaniem odpadów, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. Wniosek o wydanie takiego zezwolenia należy złożyć do odpowiedniego organu. Przygotowanie wniosku wymaga zgromadzenia niezbędnych dokumentów oraz informacji określonych w ustawie. Koszt uzyskania decyzji zależy od wielu czynników i może być różny w zależności od konkretnej sytuacji. W artykule ekspert radzi, jakie dokumenty są konieczne i których przepisów należy przestrzegać.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Planujesz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków? Podpowiadamy, jak się do tego przygotować

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków podlega regulacjom prawnym w zakresie przepisów Prawa budowlanego, Prawa ochrony środowiska i Prawa wodnego. Przepisy te w wielu przypadkach są niespójne i budzą sporo problemów interpretacyjnych. Pomożemy Ci usystematyzować wiedzę w tym zakresie.

Porada ekspertaEmisja ścieków
02.11.2023

Umowa konsorcjum w ochronie środowiska

Bardzo często formą współpracy przedsiębiorców jest tzw. umowa konsorcjum. Stanowi ona bardzo dużą szansę dla wykonawcy, który nie spełnia warunków udziału w postępowaniu bądź innych wymogów zamawiającego, jest zawiązanie konsorcjum.  W niniejszym artykule omówiona zostanie m.in. jakie wymogi formalne musi spełniać podmiot, który chce wspólnie złożyć ofertę i realizować zamówienie oraz wskazane zostaną cechy tego typu współpracy.

Porada ekspertaDecyzje administracyjne

Poprawne zamknięcie jednego z miejsc prowadzenia działalności

Pytanie: Mamy pytanie – w jaki sposób poprawnie zamknąć jedno z miejsc prowadzenia działalności? Czy konieczne jest wysłanie sprawozdania w terminie 7 dni od zamknięcia?
Pytania i odpowiedziBDO

Import materiału z zagranicy a utrata statusu odpadu

Pytanie: Nasza firma planuje wykorzystanie materiału w procesie produkcyjnym, który ma zostać zakupiony z zagranicy. Ten materiał zgodnie z normami kraju pochodzenia utracił status odpadu. Jakie dokumenty powinien przedstawić producent, aby produkt ten nie był klasyfikowany jako odpad w Polsce?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Uchylenie decyzji środowiskowej

Pytanie: Czy decyzja środowiskowa jest decyzją, na mocy której strona nabywa prawa? Czy ostateczną decyzję środowiskową można uchylić na podstawie art. 154 Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA), który mówi o tym, że jeśli żadna ze stron nie zyskała praw na mocy ostatecznej decyzji, ta decyzja może być zmieniona lub odwołana przez odpowiedni organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli istnieją powody wynikające z interesu społecznego lub uzasadnionego interesu strony?
Pytania i odpowiedziDecyzja środowiskowa

Złożenie wniosku o udostępnienie informacji publicznej

Pytanie: Chcielibyśmy uzyskać informacje o jednej z firm, która zajmuje się przetwarzaniem odpadów. Gdzie powinniśmy złożyć wniosek o udostępnienie informacji publicznej? Interesuje nas pozwolenie na przetwarzanie, wytwarzanie i transport odpadów.
Pytania i odpowiedziDecyzje administracyjne
21.09.2023

Jak pozbyć się nielegalnego wysypiska odpadów– porady krok po kroku

Nielegalne wysypiska śmieci to wciąż aktualny problem, o którym coraz częściej słyszy się w mediach. W tym artykule ekspert radzi, jakie działania podjąć w celu zlikwidowania dzikiego składowiska. Przepisy prawa określają działania, które należy podjąć w takiej sytuacji. Dzikie wysypisko śmieci lub takie, którego właściciel nie przestrzega przepisów, stanowi nie tylko estetyczny problem, ale również potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi i ekosystemu.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
10.08.2023
Przepisy dotyczące decyzji administracyjnych wynikają z ogólnych przepisów prawa, na czele z Kodeksem postępowania administracyjnego oraz z ustaw szczegółowych regulujących różne dziedziny działalności gospodarczej, np. ustawy o ochronie środowiska, ustawy Prawo wodne czy ustawy o odpadach. Obejmują one szeroki zakres spraw, w tym ochrony środowiska, zarządzania zasobami naturalnymi oraz przestrzegania przepisów dotyczących odpadów. Przedsiębiorcy mają obowiązek uzyskiwać stosowne decyzje administracyjne w przypadku planowania działań mogących wpłynąć na środowisko naturalne, przestrzeń publiczną czy bezpieczeństwo ludności. Procedury wydawania decyzji administracyjnych regulowane są przez Kodeks postępowania administracyjnego, który określa tryb postępowania przed organami administracji. Przedsiębiorca musi zgłosić swój wniosek odpowiednim organom, które po rozpatrzeniu wniosku i sprawdzeniu zgodności z elementami prawnymi wydają decyzje o przyznaniu danego zezwolenia lub pozwolenia.