TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Orzeczenia

Tematyka

Nie można ukarać firmy z powodu nieprecyzyjnych przepisów o SENT

Podwykonawca transportu, nie musi aktualizować danych w SENT, jeśli przewoźnik główny pozostaje bez zmian. Za przewoźnika uznaje się ten podmiot, który zawarł umowę przewozu i odpowiada za ten przewóz. Podwykonawca nie musi więc aktualizować danych w SENT - NSA uchylił wyrok WSA nakładający na podwykonawcę karę pieniężną za brak aktualizacji danych w zgłoszeniu SENT.

Gospodarka odpadami
09.06.2022

Koszty farmy wiatrowej bez podatkowego limitu

Budowa urządzeń wytwarzających energię elektryczną służy interesowi publicznemu, więc podmiot realizujący taką inwestycję nie musi stosować limitu kosztów finansowania dłużnego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Energetyka
21.01.2022

Kto odpowie za nielegalny przewóz odpadów z zagranicy

Jeżeli za nielegalne, międzynarodowe przemieszczanie odpadów odpowiedzialność ponosi wysyłający, wezwanie w sprawie odpowiedniego ich zagospodarowania kierowane jest najpierw do zgłaszającego przywóz. Nie ma znaczenia, że jego siedziba jest poza UE. Tak stwierdził NSA.

Gospodarka odpadami
21.01.2022

Opłata recyklingowa nie musi być zwracana

Opłata recyklingowa nie jest obciążeniem ostatniego użytkownika kosztami przetwarzania pojazdu wycofanego z eksploatacji, ponieważ środki na utrzymanie systemu recyklingu nie pochodzą niemal w całości z opłat recyklingowych. Nie jest też sprzeczna z tzw. dyrektywą wrakową - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Gospodarka odpadami
21.01.2022

Bieg 45-dniowego terminu na zatwierdzenie taryfy -  orzecznictwo sądów

Przepisy regulują ustalanie cen za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków w oparciu o taryfę, która podlega zatwierdzeniu przez organ regulacyjny. Istotny jest tu 45-dniowy termin, jaki ma organ na ocenę przedstawionego mu projektu taryfy. 

Emisja ścieków
21.01.2022

Odpowiedzialność za skutki powodzi zdaniem Sądu Najwyższego

Kto odpowiada za bezpieczeństwo przeciwpowodziowe? Kogo należy obarczyć odpowiedzialnością w razie strat związanych z zaniedbaniami właściwej ochrony? Szukamy odpowiedzi.

Ochrona wody i gleby
17.06.2021

Przy ustalaniu opłaty zmiennej istotny jest cel poboru wód, nie finalny odbiorca

Organ, obliczając wysokość opłaty za pobór wody i wybierając odpowiednią stawkę opłaty, powinien brać pod uwagę cel poboru wody. Nie ma tu znaczenia ani odbiorca, ani faktyczny sposób wykorzystania przez niego wody. Tak wynika z uzasadnienia jednego z wyroków WSA.

Ochrona wody i gleby
Kategoria „Orzeczenia” zawiera bazę orzeczeń sądowych dotyczących ochrony środowiska, z zadaniem dostarczenia ważnych i aktualnych wyroków ułatwiających zrozumienie przepisów i podejmowanie decyzji w działalności. Znajdziesz tu orzeczenia z obszarów takich jak gospodarka odpadami, energetyka, ochrona wody i gleby, oraz procedury administracyjne. Analiza tych wyroków pozwoli na lepsze zrozumienie decyzji sądów i branych pod uwagę argumentów. Orzeczenia są prezentowane chronologicznie, ułatwiając śledzenie najnowszych wyroków sądów administracyjnych i krajowych, istotnych dla Twojej firmy. Dostępne są również orzeczenia dotyczące konkretnych zagadnień, takich jak odpowiedzialność za nielegalne przemieszczanie odpadów, opłaty środowiskowe, czy gospodarka wodno-ściekowa, co pozwala na głębsze zrozumienie orzecznictwa w zakresie ochrony środowiska.