TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Gospodarka odpadami

Tematyka

Cykl Dyrektywa SUP - Zmiany dla firm wprowadzających narzędzia połowu

Dyrektywa SUP poza produktami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych przewiduje również ograniczenia dotyczące wprowadzania do obrotu narzędzi połowowych z tworzyw sztucznych, ze względu na ich znaczący wpływ na zanieczyszczenie środowiska morskiego. Przeczytaj poradę eksperta, który szczegółowo przedstawi wszystkie zmiany, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2024.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
22.08.2023

Jak przygotować opony do ponownego użycia

Pytanie: Prowadzimy działalność gospodarczą w postaci zakładu wulkanizacyjnego. Posiadamy wpis do BDO. Jak długo wulkanizator może przechowywać opony, jeśli uzna, że niektóre z nich mogą być ponownie założone w pojazdach u innych klientów? Czy obecne przepisy określają maksymalny okres przechowywania opon, które, według wulkanizatora, są nadal odpowiednie do sprzedaży i dalszego użytkowania?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
19.08.2023

Cykl Dyrektywa SUP - Zmiany dla branży gastronomicznej

W związku z Dyrektywą SUP przedsiębiorcy staną przed koniecznością wprowadzenia niezbędnych zmian. Od 24 maja br. zaczęła obowiązywać ustawa z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw. W tym tygodniu nasz ekspert opisuje nowe obowiązki, które będą dotyczyły przedsiębiorców z branży gastronomicznej i sklepów spożywczych mających tzw. garmażerkę.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
15.08.2023

Utylizacja odpadów medycznych i weterynaryjnych

Odpady medyczne wymagają specjalnego postępowania, którego celem jest ograniczenie potencjalnie niebezpiecznych właściwości tych odpadów oraz ich ewentualnego szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Proces zbierania odpadów jest realizowany przez uprawnione podmioty, które posiadają odpowiednie zezwolenia. Dodatkowo te podmioty są zobowiązane do przestrzegania obowiązujących przepisów prawa oraz dostosowywania się do wymagań regulacji. 

Porada ekspertaGospodarka odpadami
14.08.2023

Jak pozbyć się nielegalnego wysypiska odpadów– porady krok po kroku

Nielegalne wysypiska śmieci to wciąż aktualny problem, o którym coraz częściej słyszy się w mediach. W tym artykule ekspert radzi, jakie działania podjąć w celu zlikwidowania dzikiego składowiska. Przepisy prawa określają działania, które należy podjąć w takiej sytuacji. Dzikie wysypisko śmieci lub takie, którego właściciel nie przestrzega przepisów, stanowi nie tylko estetyczny problem, ale również potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi i ekosystemu.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
10.08.2023

Odpady w salonie kosmetycznym – jaki to rodzaj?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, taką jak salon kosmetyczny, generują odpady. W związku z tym, pojawia się pytanie dotyczące charakteru tych odpadów. Obecne w salonie kosmetycznym różnego rodzaju kosmetyki oraz opakowania po nich wymagają odpowiedniego zagospodarowania. W artykule prezentujemy, jak należy właściwie gospodarować odpadami w przypadku salonu kosmetycznego, który nie jest jednocześnie producentem odpadów medycznych.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Cykl Dyrektywa SUP - Jakich produktów dotyczą zmiany?

W związku z Dyrektywą SUP przedsiębiorcy staną przed koniecznością wprowadzenia niezbędnych zmian. W tym tygodniu nasz ekspert szczegółowo opisuje, jakie dokładnie produkty podlegają tym zmianom. Warto zaznaczyć, że nowelizacja dotyczy tylko wybranych produktów z tworzyw sztucznych, a mianowicie tych, które spełniają definicję produktu jednorazowego użytku wykonanego z tworzyw sztucznych.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
08.08.2023

Czy zepsuta maszyna jest odpadem?

Pytanie: Na terenie przedsiębiorstwa znajdują się urządzenia niesprawne, które zostały wycofane z użytkowania. Te urządzenia pełnią rolę magazynu części zamiennych. Pytanie, które chcieliśmy zadać, dotyczy właściwej klasyfikacji tych urządzeń oraz konieczności oznaczenia i zabezpieczenia obszaru, na którym się znajdują. Czy istnieją przepisy z zakresu ochrony środowiska, które określają zasady przechowywania takich urządzeń? Czy wymagane są jakieś zezwolenia, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Palety transportowe – jednorazowe czy wielorazowe?

Pytanie: Firma specjalizuje się w produkcji materiałów budowlanych, które są sprzedawane na paletach. Kupujący wyraził żądanie, aby na fakturze pojawił się dodatkowy dopisek, informujący, że palety są jednorazowego użytku. Jakie potencjalne konsekwencje mogą wyniknąć dla producenta w związku z takim oznaczeniem, i czy może ono wiązać się z dodatkowymi obowiązkami dla firmy?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Kto odpowiada za odpady po sprzątaniu

Czystość i utrzymanie porządku w miejscu pracy to kluczowe elementy wpływające na wydajność i wizerunek przedsiębiorstw. Większość firm decyduje się na korzystanie z profesjonalnych firm sprzątających. Podczas sprzątania generowane są różnego rodzaju odpady, co rodzi pytanie, kto jest odpowiedzialny za ich zagospodarowanie – czy firma sprzątająca, czy też przedsiębiorstwo zleceniodawcy. Zobacz poradę eksperta jak najlepiej postępować w tej sytuacji, aby zapewnić prawidłowe zarządzanie odpadami i zgodność z obowiązującymi przepisami.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
Ustawa o odpadach z 2012 r. definiuje gospodarkę odpadami. To pojęcie obejmuje wytwarzanie i gospodarowanie odpadami. Gospodarowanie obejmuje zbieranie, transport, obrót, nadzór, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów, a gospodarka obejmuje dodatkowo wytwarzanie. W krajach wysoko rozwiniętych odchodzi się od systemów gospodarowania odpadami polegających na ich składowaniu. Współczesne systemy wykorzystują segregację i recycling odpadów pochodzących zarówno z gospodarstw domowych, jak i od przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że segregacja odpadów nie jest celem samym w sobie, kluczowy jest odzysk surowców. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie wymagania odnośnie do norm recyklingu i stosuje system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oznacza to, że producenci produktów ponoszą odpowiedzialność organizacyjną lub finansową w momencie, gdy produkt ten staje się odpadem. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy zobligowani są do ewidencji odpadów w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.