TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi - Ochrona wody i gleby

Tematyka

Wewnętrzna kontrola jakości wody w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych

Pytanie: Czy przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mają obowiązek prowadzenia wewnętrznej kontroli jakości wody? Jeśli tak, to w jakim zakresie?
Ochrona wody

Czy można odprowadzać ścieki do rzeki

Pytanie: Czy Prawo wodne przewiduje możliwość odprowadzania ścieków do rzeki? Jakie konsekwencje grożą zakładowi, jeżeli odprowadza nieoczyszczone ścieki przemysłowe do potoku?
Emisja ścieków

Pozwolenie wodnoprawne a brak urządzenia wodnego

Pytanie: Czy możliwe jest wydanie pozwolenia wodnoprawnego na usługę wodną, jeśli nie wykonano urządzenia wodnego niezbędnego do jej realizacji? 
Ochrona wody

Zasady rolniczego wykorzystania osadów

Jakie procedury prawne, włączając w to uzyskiwanie zezwoleń, powinien zastosować rolnik, który zamierza używać osadu ściekowego z zakładowej lub komunalnej oczyszczalni ścieków na swoim polu? Czy dopuszczalne jest stosowanie osadu z przydomowej oczyszczalni ścieków jako nawozu? Okazuje się, że możliwości różnią się w zależności od rodzaju osadu.

Ochrona wody
15.01.2024

Odmowa przyłączenia do sieci kanalizacyjnej

Pytanie: Mam pytanie dotyczące problemu, który pojawił się w mojej firmie związany ze ściekami przemysłowymi. Są one produkowane w przedsiębiorstwie, ale miejscowy Zakład Wodociągów i Kanalizacji odmówił zgody na wprowadzenie ich do systemu kanalizacyjnego. Jakie kroki możemy podjąć w tej sytuacji?
Emisja ścieków
14.11.2023

Gospodarka ściekami: Odpowiedzialność, pozwolenia i umowy najmu

Pytanie: Prosimy o poradę dotyczącą odpowiedzialności za gospodarkę ściekami pochodzącymi z analizatorów w naszych laboratoriach satelitarnych. Obecnie otwieramy laboratoria w wynajmowanych lokalach. W laboratorium ścieki z analizatorów są podłączane bezpośrednio do kanalizacji, i są to ścieki przemysłowe, a nie ścieki bytowe. Po ustaleniu szczegółów dotyczących odprowadzania ścieków z analizatorów w laboratoriach satelitarnych, istotne jest zaplanowanie regularnych badań tych ścieków w akredytowanym laboratorium, zgodnie z wymaganiami określonymi w umowie dotyczącej podłączenia do sieci wodociągowej oraz odprowadzania ścieków przemysłowych dostarczanych przez wodociągi. Teraz naszym pytaniem jest, kto powinien być odpowiedzialny za przeprowadzanie tych badań i odprowadzanie ścieków: Wynajmujący czy Najemca? W obecnych umowach najmu zawarto następujące postanowienie: "Wynajmujący zobowiązuje się zapewnić Najemcy dostęp do następujących mediów: ... b) ciepłej i zimnej wody do celów sanitarnych wraz z odprowadzaniem ścieków".
Emisja ścieków
12.07.2023

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a przepisy

Pytanie: Czy właściciel przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m3/d, zlokalizowanej w aglomeracji, jest zobowiązany do przeprowadzania badań jakości ścieków zgodnie z Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych?
Emisja ścieków
05.06.2023

Rejestr obejmujący ruchy masowe ziemi, a obowiązki z tym związane

Pytanie: Do starostwa wpłynęło pismo właściciela działki, na której występują ruchy masowe ziemi, w sprawie podjęcia działań zapobiegających niebezpieczeństwu dla ludzi i mienia. We wniosku właściciel działki wskazał na art. 110a ustawy Prawo ochrony środowiska, zgodnie z którym, starosta prowadzi obserwację terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi oraz terenów, na których występują te ruchy, a także rejestr zawierający informacje o tych terenach. Na wniosek starosty Państwowy Instytut Geologiczny w 2022 r. opracował dla przedmiotowej działki kartę rejestracyjną terenu, na którym występują ruchy masowe ziemi. Do kogo należy obowiązek stabilizacji osuwiska na przedmiotowej działce i jakie kroki powinien podjąć starosta, w związku z otrzymanym pismem właściciela działki, na której występują ruchy masowe ziemi?
Ochrona gleby
26.05.2023

Sprawdź, czy budowla piętrząca wokół stawu jest oddzielnym urządzeniem wodnym

Pytanie: Mam pytanie związane z groblą zlokalizowaną wokół stawu do retencji wody. Czy należy ją traktować jako odrębne urządzenie wodne na które potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne?
Ochrona wody
19.04.2023

Budowa altany na terenie zalewowym – procedury administracyjne

Pytanie: Zamierzam postawić altanę ogrodową na terenie szczególnego zagrożenia powodzią. Za ogrodzeniem płynie rzeka, tzw. kanał derywacyjny, który należy do PGE. Kto w tym przypadku będzie stroną w postępowaniu? Do kogo się zwrócić z pozwoleniem wodnoprawnym? Jak powinna wyglądać ścieżka administracyjna w tej sprawie? Altana ogrodowa nie stanowi zagrożenia do przepływu wody o wartości prawdopodobieństwa wystąpienia 1%. Jak można udowodnić, że altana ogrodowa nie będzie stanowić zagrożenia dla wód powodziowych. Jakie przepisy trzeba zastosować.
Ochrona gleby
21.09.2022