TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów - Ochrona wody i gleby

Tematyka

Promesa wydania pozwolenia wodnoprawnego - co się kryje pod tym pojęciem

Przed uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego inwestor może złożyć wniosek o udzielenie przyrzeczenia wydania pozwolenia wodnoprawnego. Taka promesa wydawana jest na co najmniej rok. Czemu służy przyrzeczenie pozwolenia wodnoprawnego?

Emisja ścieków
27.01.2023

Czy gmina może odmówić przejęcia urządzenia wod.-kan.

Gmina ma obowiązek przejęcia urządzeń wod.-kan. wybudowanych ze środków własnych inwestora. Tak wynika z przepisów ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu  w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Co jednak zrobić, gdy odmówi takiego przejęcia? Czy ma do tego prawo?

Emisja ścieków

Kara za opóźnione sprawozdanie z wywozu ścieków niezgodna z Konstytucją

20 grudnia br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 9xb pkt 2, art. 9zc ust. 1 oraz art. 9zf ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest niezgodny z Konstytucją.

Odpady komunalne
16.01.2023

Sprawozdania dotyczące gospodarki wodno-ściekowej

Obowiązek składania sprawozdań z zakresu gospodarki wodno-ściekowej dotyczy podmiotów korzystających z usług wodnych. Co zaliczamy do usług wodnych i jakie dokładnie sprawozdania należy złożyć?

Korzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa

Kontrolowanie wysokości opłaty stałej – obliczenia

Wysokość opłaty stałej ustalają Wody Polskie oraz przekazują podmiotom obowiązanym do ponoszenia opłat za usługi wodne w formie informacji rocznej, zawierającej także sposób obliczenia tej opłaty.

Korzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa

Jak powinna przebiegać procedura odpłatnego przejęcia urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych przez gminę

Pytanie: Jak wygląda przejęcie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych przez gminę? Czy gmina może odmówić przejęcia takich urządzeń?
Emisja ścieków
28.11.2022

Kiedy korzystający z wody może się domagać zwrotu opłaty za pobór zwrotny

Zgodnie z art. 16 pkt 40 ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne pobór zwrotny to pobór wód, po którym następuje odprowadzenie nieprzekształconych w ścieki wód w tej samej ilości. Jeżeli korzystający z wody dokona poboru zwrotnego, może się domagać zwrotu opłaty. Kiedy występuje taka możliwość?

Ochrona wody
28.11.2022

Gospodarka wodno-ściekowa - nowe stawki opłat od 1 stycznia 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe stawki opłat w gospodarce wodno-ściekowej, czyli m.in.: opłaty legalizacyjnej, opłaty podwyższonej za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz stawki opłat za udzielanie zgód wodnoprawnych. Ile dokładnie wyniosą?

Emisja ścieków

Metody oczyszczania odcieków ze składowiska

Odcieki ze składowiska odpadów mogą mieć różny skład chemiczny, co może być problematyczne przy doborze odpowiedniej metody ich oczyszczania. Ponadto skład odcieków może się zmieniać w czasie i zależy od rodzaju składowanych odpadów.

Emisja ścieków

Zagospodarowanie komunalnych osadów ściekowych

Co roku obserwuje się wzrost ilości komunalnych osadów ściekowych. W tym atykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje, czy stanowią one zagrożenie dla środowiska i z czego wynikają problemy z ich zagospodarowaniem.

Ochrona gleby
13.10.2022